Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

Než si pořídíme potkánka, je třeba si dobře promyslet, zda mu budeme věnovat dostatek času a péče, zda bude mít dostatek pohybu a možností jak se zabavit. Potkan je zvíře veselé a velmi společenské a pokud nemá společnost, dost tím trpí a může ze samoty i onemocnět.

Potkánek by měl přijít už do zařízeného a hotového bydlení!

 

Kde si pořídit potkana? 

Mnoho lidí si kupuje potkany ve zverimexech, jiní ale raději dávají přednost domácím chovům nebo přímo chovatelským stanicím. Každé toto pořízení má své výhody, ale také nevýhody:

Zverimex: Ve zverimexu lidé za ně mnohdy ušetří peníze, ale myslím si, že pokud opravdu chcete zdravé a poslušné zvířátko, peníze nehrajou roli. Ve zverimexech se dají koupit pouze obyčejní potkani, ale někdy se stane, že možná narazíte na nějakou jinou odrůdu třeba uší nebo srsti (opravdu málokdy). Pokud už chcete opravdu potkánka pořídit ve zverimexu, tak je třeba vyhledat zverimex velký a takový kde se o ně opravdu starají a který má dobrou pověst. V takových bývají většinou potkánci z domácích chovů, kteří jsou docela zvyklí na kontakt s člověkem. V menších zverimexech jsou potkani většinou z velkých chovů, kde nejsou zvyklí na kontakt s lidmi, tudíž se i hůře ochočujou a zvykají si. Také tam většinou narazíte na nakažené potkánky nějakou nemocí (většinou to bývá svrab), ale to neznalý člověk bohužel zjistí až doma. Zjistí, že se potkánek často drbe, má jakoby ,,oloupaný" a flekatý ocas, poštípané uši... Zverimexy často prodávají i přestárlé potkany, které je už později těžké ochočit...samozřejmě, že Vám můžou zatajit jejich stáří!!!!!

 

Domácí chovy: Domácí chovy spolu s chovatelskými stanicemi považuji za nejvýhodnější. Z domácího chovu si můžeme potkánky obhlídnout, podívat se, zda netrpí nějakou chorobou (většinou ne), a tito potkani jsou většinou zvyklí na člověka a jsou vymazlení. Také záleží, kolik mu předchozí majitel věnoval času. Při koupi potkánka si připlatíte, ale určitě ne o moc... každopádně se to vyplatí, a mnohdy se dá s majitelem nějak dohodnout!!!! Zde také můžete pořídit potkánka s Pp nebo Vp. Lze zde sehnat i různé druhy srstí, barev nebo uší. Většinou se dozvíte i datum narození potkánka, takže nemusíte mít strach, že bude něco v nepořádku. Pokud požádáte, určitě Vám ukážou i jejich rodiče, a sami si můžete zjistit, zda trpí nějakou chorobou nebo jinak....

 

Chovatelské stanice: Jsou vůbec nejlepší pro ty, kteří shánějí potkánka s Pp nebo Vp. Zde jsou potkánci dražší, ale máte záruku, že jsou zdraví. Můžete si zde pořídit také spoustu vzácných barev a variet srsti nebo uší. Od chovatelské stanice si pořídíte potkánka nejen zdravého, ale také vymazleného a klidného, také vám řeknou datum narození, které budete mít i v Pp nebo Vp- tím pádem vám jej nemůžou zatajit (tyto data jsou evidované)...

 

Kolik potkánků?

Samozřejmě, že je pro potkánky lepší a radostnější když si jich pořídíte více. Ale majitelé většinou chtějí potkana jednoho. Pokud si pořídíte potkana jednoho, určitě mu budete muset věnovat více času, aby netrpěl. Pokud si pořídíte potkanů více, dokáží se mezi sebou zabavit sami, ale o to hůř se budou ochočovat, a také dělají větší rámus než jeden. Jelikož jsou noční zvířata, často to odnesete vy svou nevyspaností. Více potkanů je i nevýhodnější, když s nimi často cestujete, přenášíte, a samozřejmě pro ně musíte mít větší bydlení. Je jen na vás jak se rozhodnete....

 

Samička nebo sameček?Obrazek

-Sameček je klidnější, méně trpí samotou (to neznamená, že se mu nemusíte věnovat), tudíž se dá v některých případech lépe ochočit. Samečci si ale častěji značkují své území, předměty a majitele, takže můžete někdy počítat s větším zápachem. Samečci bývají v období dospívání neohrabanější, tím pádem musejí mít nižší klec (často padají:o)).

-Samička  je veselejší, zvědavější, ale také více divoká. ObrazekPotřebuje více péče než sameček, jelikož více trpí samotou. Samičky jsou zvědavé, takže vám při puštění často zalezou za skříň nebo do jiných děr. Pokud samičky necháte dlouho volně pobíhat, udělají si z vašeho prostěradla, povlečení nebo potahu pelech, a to tím, že ho prostě rozkoušou. Samička si také značkuje své území, ale její moč nezapáchá tolik jako samečkům. Měla by mít větší klec, vyšší, s více patrami a hračkami.

 

V jakém stáří?

Samice přestává kojit mláďata většinou ve 3-4 týdnech, tudíž jsou většinou k odběru od 4. týdne. Potkan  by se neměl odebírat dříve, může to mít spoustu následků!!!!!!!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář